Jak wyczyścić srebro – domowe sposoby na czystą biżuterię
Jak wyczyścić srebro – domowe sposoby na czystą biżuterię

 

 Sprawdź naszą biżuterię na https://mokait.com.pl

 https://mokait.com.pl/pl/p/Bransoletka-kamien-krysztal-bialy-dla-mamy-z-dzieckiem-i-serce-Taka-mama-to-skarb/2093  https://mokait.com.pl/pl/p/Bransoletka-dla-bliskiej-osoby-kamien-krysztal-roz-serce-i-3-imiona-dzieci-Bransoletka-personalizowana-Pomysl-na-prezent/2462      

 Sprawdź naszą biżuterię na https://mokait.com.pl

 

Na początek - pamiętaj, aby zawsze zdejmować biżuterię podczas porządków domowych, jak i przed snem. Takie działania pozwolą Ci uniknąć uszkodzeń mechanicznych Twojej ulubionej biżuterii. Nie dbając o ten aspekt, możesz narazić swoją biżuterię na zerwanie.
 
Pozłacane srebro staraj się natomiast chronić przed kosmetykami i wodą. Złocenie naturalnie z biegiem czasu może robić się jaśniejsze, jednak stosując się do ogólnych zasad dbania o biżuterię można spowolnić ten proces. Warto pamiętać również o czyszczeniu swojej srebrnej biżuterii.
 
Pod wpływem różnych czynników biżuteria srebrna i złocona może ciemnieć lub mogą się pojawić plamki - można to jednak łatwo usunąć. Jak czyścić biżuterię srebrną i złoconą w domu? Najlepiej zaopatrzyć się w specjalną, miękką ściereczkę do czyszczenia srebra którą można kupić w sklepie  jubilerskim. Biżuterie należy delikatnie przetrzeć w miejscach przebarwionych.
 
Ciemnienie srebra, jest czymś zupełnie naturalnym i wynika z jego właściwości chemicznych. Do tego procesu przyczyniają się związki siarki występujące w powietrzu, wchodzą one w reakcje ze srebrem tworząc ciemny osad na powierzchni biżuterii, wystarczy specjalna ściereczka którą można kupić u jubilera - ściereczka do czyszczenia srebra - która usunie osad ze srebra.

 

Srebrna biżuteria jest niewątpliwie bardzo piękna, a mistrzowie sztuki jubilerskiej tworzą z materiału, jakim jest srebro, małe dzieła sztuki. Zestawy srebrnych sztućców, naczynia i puchary… Wszystkie te rzeczy pokrywają się niestety z czasem nieestetycznym nalotem. To nie oznacza, że straciły swoją wartość albo nie nadają się już do użytku, czy do noszenia jak w przypadku biżuterii. Dlaczego ten metal czernieje, matowieje i przyciąga nalot? Jak wyczyścić srebro domowym sposobem?
 

Dlaczego srebro czernieje?

Zanim padnie odpowiedź na pytanie o to, jak wyczyścić poczerniałe srebro, trzeba najpierw wyjaśnić, dlaczego w ogóle czernieje. Czyszczenie srebra nie jest tak trudne, jak może się wydawać z początku, bo materiał ten ciemnieje, pokrywa się nalotem w ciemnych barwach (brunatnych, czarnawych, szarych i matowych czy grafitowych) i matowieje z przyczyn naturalnych. Pojawienie się oznak czernienia nie świadczy wcale o podłej jakości biżuterii.

Nalot występuje na biżuterii i zastawach stołowych ze srebra nawet wtedy, gdy są one wykonane pieczołowicie, a ich jakość stoi na najwyższym poziomie. Osad i matowienie nie jest więc oznaką złej jakości srebra czy – jak myślą niektórzy – dowodem na to, że dany przedmiot wykonany z tego materiału jest podróbką.

Srebro to metal, który ciemnieje ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne, które są z nim nierozerwalnie złączone. Nie da się więc zapobiec czernieniu srebra. Matowienie i nalot pojawiają się między innymi za sprawą lotnych związków siarki unoszących się w powietrzu. Kiedy wchodzą w kontakt ze srebrem, prowokują szereg reakcji chemicznych, których produktem jest właśnie osad, nalot bądź zmatowiała powierzchnia srebrnych przedmiotów.

Nie tylko siarka jest przyczyną tworzenia się osadów. Ciemnienie srebra jest także związane z obecnością wilgoci w powietrzu czy działaniem niektórych kosmetyków. Odkładanie biżuterii w miejscach o wysokiej wilgotności (łazienka, kuchnia) nie jest więc zbyt dobrym pomysłem. Biżuteria ze srebra czerniej także wtedy, kiedy ma kontakt z ciałem człowieka i jego potem. Wiele osób zauważa także, że w momentach choroby perspiracja ich organizmu ulega wzmożeniu. Czasem więc (choć trudno tego dowieść w stu procentach) srebrna biżuteria czernieje także w okresach choroby. Nie jest to jednak potwierdzone naukowo.

Oto powody, dla których srebro czernieje. Co z czyszczeniem srebra? Jak wyczyścić srebrny łańcuszek? Jak wyczyścić srebro z zastawy stołowej, srebrne sztućce i naczynia? Czym wyczyścić srebro? O tym w kolejnej części artykułu.
 

Jak wyczyścić srebro domowym sposobem?

Czyszczenie srebra nie jest wcale tak kosztowne, jak jego wartość. Oznacza to, że nie posiadacze srebrnej biżuterii, sztućców i naczyń nie muszą kupować drogich środków czyszczących. Jest wysoce prawdopodobne, że odpowiednie „preparaty” mają już w domu. Niektóre są tak pospolite, że czasem trudno uwierzyć w ich skuteczność. Do czasu pojawienia się spektakularnych efektów. Jak wyczyścić srebro domowym sposobem bez zbędnych wydatków? Oto garść prawdziwe przydatnych porad!
 

Czyszczenie srebra sodą

Aby oczyścić srebrną biżuterię czy inne przedmioty ze srebra, warto zaopatrzyć się w sodę oczyszczoną. Czyszczenie srebra sodą potrzebne będą następujące rzeczy:

  • naczynie niewielkich rozmiarów (nie może być metalowe);

  • woda doprowadzona do wrzenia;

  • folia aluminiowa;

  • soda oczyszczona.

Pojemnik czy naczynie należy wyłożyć odpowiednią ilością folii aluminiowej w taki sposób, by pokrywała jego powierzchnię od środka. Strona matowa powinna znaleźć się pod spodem, błyszcząca zaś na wierzchu. Na nią wystarczy wsypać łyżeczkę sody oczyszczonej, włożyć do naczynia srebrne przedmioty, zalać wrzątkiem i poczekać około kwadransa (czasem krócej, czasem dłużej w zależności od stopnia zabrudzenia). Po tym czasie biżuterię należy wyjąć i oczyścić suchą ściereczką. Nie może ona być jednak zbyt twarda. To wszystko!
 

Czyszczenie srebra octem

Aby czyszczenie srebra octem przebiegło prawidłowo, potrzeba będzie także sody oczyszczonej dla lepszego efektu. By stworzyć mieszankę octu z sodą, należy zagotować 1000 ml wody, dodać do niej jedną łyżeczkę sody i jedną octu. Następnie zanurzyć w roztworze srebrne przedmioty i odczekać około kwadransa.

Po tym czasie srebrne przedmioty należy z roztworu wyjąć i przepłukać wodą z kranu. Następnie należy zakończyć proces oczyszczania, wycierając srebro suchą i delikatną chusteczką czy szmatką.
 

Czyszczenie srebra colą

Wiele osób zastanawia się, czym czyścić srebro i czy konieczne jest kupowanie drogich preparatów do tego typu zadań. Niewiele osób wie, że bardzo dobrym i tanim preparatem jest… coca-cola. Dlaczego?

Coca-cola to napój, w którym znajdują się substancje kwasowe i duża ilość fosforu. Napój działa więc jak środek usuwający nie tylko nalot ze srebra, ale także rdzę, a nawet plamy krwi. Jest więc silnym preparatem do czyszczenia srebra. Wystarczy wlać colę do szklanego naczynia, zanurzyć w cieczy srebro, by całkowicie się w niej zatopiło, i odczekać kilka, kilkanaście minut (w zależności od stopnia zabrudzenia). Następnie wystarczy opłukać wodą biżuterię i wytrzeć do sucha miękką ściereczką.
 

Czyszczenie srebra proszkiem do pieczenia

Aby czyszczenie srebra proszkiem do pieczenia przebiegało szybko i sprawnie, wystarczy zaopatrzyć się w płatki kosmetyczne. Wystarczy zwilżyć je i posypać niewielką ilością proszku do pieczenia.

Gdy proszek zacznie się pienić, należy pocierać srebro płatkiem. Trzeba to robić delikatnie, niezbyt mocno – nie jest to konieczne. Podczas czyszczenia konieczne jest także zostawienie pieniącego się proszku na powierzchni srebrnych przedmiotów i odstawienie ich na kilkadziesiąt minut. Po tym czasie biżuterię należy umyć i szybko wysuszyć.
 

Czyszczenie srebra pastą do zębów

Kolejnym domowym preparatem do usuwania nalotu ze srebra jest pasta do zębów. Czyszczenie srebra pastą do zębów jest banalnie proste i niemal każdy poradzi sobie z tym zadaniem bez większych trudności.

Wystarczy nanieść nieco pasty na srebrny przedmiot i zostawić ją na nim na kilkanaście minut (mniej lub więcej – o czasie decyduje stopień zabrudzenia). Gdy ten czasu upłynie, pastę należy spłukać wodą, a biżuterię dokładnie wysuszyć.
 

Czyszczenie srebra wodą utlenioną

Jest to kolejny ze sposobów na domowe usuwanie nalotu ze srebrnej biżuterii i innych srebrnych przedmiotów. Czyszczenie srebra wodą utlenioną wygląda w ten sposób, że na wacik bądź ściereczkę nanosi się nieco wody utlenionej i poleruje srebro.

Warto jednak pamiętać, że ten sposób sprawdza się w przypadku słabszych zabrudzeń. Wobec trudniejszych może okazać się nieco za słaby, dlatego warto go stosować przy srebrze nieco zmatowiałym. Sczerniałe lepiej wyczyścić innymi metodami.
 

Czyszczenie srebra folią aluminiową

Ten sposób jest taki sam, jak sposób z sodą oczyszczoną. Wielu ludzi myśli, że są to różne metody czyszczenia srebra, jednak są one zupełnie takie same. Warto więc wrócić do poprzedniego nagłówka i zapoznać się z instrukcją czyszczenia srebra sodą i folią aluminiową. To tożsame metody, które często określane są inaczej.
 

Ochrona srebra przed zabrudzeniami, czyli jak dbać o srebrną biżuterię

Aby uchronić srebrne przedmioty, czy to biżuterię, czy sztućce, naczynia i inne wykonane z tego metalu szlachetnego drobiazgi, warto przechowywać je w odpowiednim miejscu. Srebro nie powinno mieć kontaktu z powietrzem, gdyż szybko ulegnie sczernieniu. Podobnie sprawa wygląda z wodą.

Wilgoć sprawia, że srebro bardzo szybko pokryje się osadem. Nie warto więc przechowywać srebra w miejscach, w których występuje duży poziom wilgoci. Łazienka, kuchnia, czy – o zgrozo! – zostawianie srebra na zewnątrz to bardzo niedobry pomysł. Nalot pojawi się bardzo szybko i w bardzo dużej ilości. 

Do przechowywania srebra powinno używać się specjalnych szkatułek. Ich design zapobiega nadmiernemu i przedwczesnemu czernieniu srebra i uszkodzeniami mechanicznymi (zarysowania, odpryski etc.). Powodzenia!

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl