Złota, srebra, czy na sznurku? Jak dobrać odpowiednią bransoletkę?
Złota, srebra, czy na sznurku? Jak dobrać odpowiednią bransoletkę?

 

Rodzaje bransoletek – podobieństwa i różnice

Nie da się wymienić wszystkich rodzajów bransoletek, ponieważ mistrzowie sztuki jubilerskiej czy rękodzielnicy wciąż tworzą zupełnie autorskie i oryginalne modele. Niemniej – można wymienić przynajmniej kilka rodzajów bransoletek, które pojawiają się na rynku najczęściej, dzieląc je albo ze względu na design, albo na materiał wykonania.

Ze względu na kształt/formę/design bransoletki można podzielić ten rodzaj kobiecej biżuterii na następujące rodzaje:

 • bransoletki łańcuszkowe (wiele połączonych ogniw);
 • bransoletki koralikowe (koraliki między ogniwami);
 • bransoletki-koła (tzw. bangles, nakładane na nadgarstek);
 • bransoletki-mankiety (szerokie jak mankiet koszuli);
 • bransoletki tenisowe (kamienie spajane w łańcuch);
 • bransoletki charmsowe (charmsy to niewielkie ozdoby przypinane do bransoletki).

Powyższa lista nie wyczerpuje oczywiście wszystkich rodzajów damskich bransoletek. Oryginalne i niestandardowe bransoletki trudno sklasyfikować, a te robione na zamówienie przybierają niekiedy zupełnie odmienne formy od wcześniej przedstawionych. Niemniej – wszystkie bransoletki łączy miejsce, w którym spoczywają, a więc okolica nadgarstka czy dalej przedramię. Bransoletki na kostkę czy ramię to już nieco inna kategoria biżuterii.

Bransoletki dzieli się także ze względu na materiał, z których zostały wykonane. Mowa jest więc o takich rodzajach tej biżuterii jak między innymi:

 • bransoletka złota;
 • bransoletka pozłacana;
 • bransoletka srebrna;
 • bransoletka z metali nieszlachetnych;
 • bransoletka z innych metali szlachetnych (platyna);
 • bransoletki diamentowe (bądź z diamentowymi ozdobami);
 • bransoletki z kamieniami naturalnymi;
 • bransoletki na sznurku.

Mistrzowie sztuki jubilerskiej czy rzemieślnicy, artyści-rękodzielnicy oraz po prostu osoby, które zajmują się wyrabianiem bransoletek damskich, korzystają z wielu innych, niewymienionych tutaj materiałów. Drewno, stal czy minerały to tylko niektóre tworzywa, z których czy to w całości, czy w części wytwarzane są bransoletki.

W tym artykule zostaną jednak opisane bransoletki najbardziej popularne. Znalezienie ich w sklepie jubilerskim (internetowym/stacjonarnym) nie będzie stanowiło żadnego problemu. Świetnie sprawdzą się jako stylowe dodatki do codziennych, półformalnych i formalnych kreacji. Posłużą także jako biżuteria ekskluzywna, która swoim designem i materiałem wykonania z pewnością zwróci uwagę otoczenia.
 

Bransoletka złota i pozłacana – klasyczne i z klasą

Złoto jest tworzywem, które nigdy nie wychodzi z mody. Jest eleganckie, szykowne, wartościowe i niezwykle estetyczne. Jego piękno nie bierze się wyłącznie ze złocistego koloru i połyku, ale z jego właściwości – to materiał stosunkowo plastyczny, dlatego bransoletki wykonane ze złota zachwycają różnorodnością kształtów, form i odmian.

Bransoletka złota będzie oczywiście zdecydowanie droższa od odpowiednika pozłacanego. Niemniej – obydwa rodzaje z pewnością zaprezentują się w wyjątkowo estetyczny sposób na kobiecym nadgarstku. Wiele kobiet może jednak zadawać sobie pytanie, czy złota bransoletka będzie odpowiednia na wszystkie okazje. Odpowiedź brzmi: to zależy.

Do stylizacji casualowych i codziennych warto dobierać bransoletki subtelne, stonowane i delikatnie podkreślające strój czy pozostałe elementy biżuterii (kolczyki, naszyjniki). Gdy kreacja jest galowa, elegancka, a okazja bardziej dostojna i podniosła, wtedy większa bransoleta, na przykład typu bangles nakładana przez dłoń na nadgarstek, okaże się najbardziej odpowiednia i zwróci na siebie uwagę.

Przy półformalnych okazjach warto wielkość i oryginalność bransolety zharmonizować i ze strojem, i z okazją, a wtedy z pewnością podkreśli strój, stając się jego ważnym i pięknym elementem.
 

Dla kogo bransoletka srebrna?

Bransoletki srebrne są równie piękne, jak złote, mają jednak odmienny charakter. Samo słowo srebro oznacza coś, co srebrzy się i mieni w słońcu, przywodząc na myśl na przykład morze w pełnym słońcu bądź błysk szlachetnego kruszcu z oddali. Bransoletki srebrne polecane więc są tym kobietom, które cenią sobie elegancję i szyk, ale preferują bardziej stonowane akcenty.

Ze srebra wytwarza się bransoletki na łańcuszku, z charmsami, typu bangles i wiele innych typów. Świetnie komponują się ze stylizacjami casualowymi, półformalnymi, a także w pewnym stopniu z tymi najbardziej eleganckimi, formalnymi i galowymi.

Barwa srebrnych bransoletek sprawia, że są rodzajem biżuterii uniwersalnej. Trudno więc stworzyć kreację, w której bransoletki wykonane ze srebra stanowiłyby nieprzyjemny zgrzyt estetyczny. Na wyborze tych bransoletek można jedynie zyskać, stracić zaś wtedy, gdy nie przyozdobią pięknej kreacji! Polecane dla miłośniczek stonowanej elegancki i nienachalnej estetyki w tradycyjnym wydaniu.
 

Bransoletka sznurkowa – niestandardowa i rustykalna

Jaką bransoletkę wybrać, gdy w głowie coś oryginalnego, ale mocno połączonego z naturą? Odpowiedź jest prosta – powinna to być bransoletka na sznurku! Dlaczego? Tego typu bransoletki mają rzemyczki, sznurki czy włókna konopne i inne naturalne materiały, z których wytwarza się ich sznureczki. Są one jednak połączone z elementami wykonanymi z materiałów innego rodzaju.

Sznurek, a do tego złoty element, większy bądź mniejszy? Srebro? Kamyczki i paciorki, inne metale szlachetne bądź rzadko występujące minerały? Wybór jest naprawdę szeroki. Są to bransoletki polecane tym kobietom, które pragną ozdobić swoje ciało i podkreślić strój biżuterią bardziej naturalną, rustykalną, przywodzącą na myśl naturę.

Tego typu biżuteria świetnie sprawdza się jako dodatek do kreacji casualowych bądź utrzymanych w bardziej naturalnym wydaniu. To styl boho, a nawet styl hippisowski czy po prostu styl bardzo delikatnej elegancji. Subtelnej i ukrytej, a przez to tak silnie oddziałującej na zmysł estetyki samej posiadaczki bransoletki i osób z jej otoczenia. Zdecydowanie dla kobiet, którym natura nie jest obojętna!

Bransoletka jako prezent?

Kobiety często obdarzają inne bliskie ich sercu panie bransoletkami i jest to świetny wybór! Bransoletki dla mamy, przyjaciółki czy dobrej znajomej z pewnością okażą się przyjemną niespodzianką, która nie tylko sprawi przyjemność. Stanie się ważnym, stylowym i sentymentalnym przedmiotem przypominającym o osobie, która ów prezent komuś podarowała.

Bransoletki są więc nie tylko biżuterią. To także symbole przywiązania, przyjaźni, kobiecości i siostrzeństwa. Warto jednak najpierw upewnić się, czy osoba obdarowywana preferuje złoto, srebro, a może właśnie bardziej naturalne, rzemieślnicze i artystyczne wyroby tego typu? Dopasowana bransoletka będzie prezentem na lata!

Złote bransoletki, srebrne, duże, bądź delikatne, z metali nieszlachetnych, sznurkowe lub na łańcuszku… Wybierając bransoletkę dla siebie, warto kierować się swoim smakiem i upodobaniami. Należy też z wyczuciem łączyć bransoletki z innymi rodzajami biżuterii, by podkreślały się wzajemnie, harmonizowały ze sobą, nie zaś zbyt mocno kontrastowały. Wtedy bransoletka sprawi, że każda kreacja, czy codzienna, czy na specjalne okazje, okaże się wyjątkowa, piękna i z pewnością zrobi wrażenie na otoczeniu!

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl